Moderní zahrada: jak zvolit materiál, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby vše ladilo

Zahrada ve městě by měla svým obyvatelům poskytovat venkovní prostor, který je stylový, funkční, zábavný a zejména snadný na údržbu. Jaký zvolit materiál, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby všechno spolu ladilo?

Vaše vysněná zahrada je především rozšířením vašeho domova. Je-li to jen trochu možné, styl zahrady by měl být v souladu s okolím, aby nepůsobila jako pěst na oko. Architektura obytného domu pokračuje v exteriéru, záhony a vodní prvky jsou založeny na jednoduchých geometrických tvarech. Městská zahrada tak bude vyzařovat klid, jednoduchou eleganci a harmonii.

Vyberte vhodné materiály
V moderních zahradách se kromě dřeva častěji setkáváme také s jinými materiály, jako jsou například beton, kov nebo sklo. Úkolem betonu je hlavně najít řešení pro zpevnění povrchů nebo svahů, a ne na sebe strhávat veškerou pozornost. Lepší bude, pokud zvolíte klasické provedení v odstínech šedé. V tomto ohledu příliš neexperimentujte. Pro pohodlný pohyb po trávníku i zamokra nebo ve výsadbách se hodí praktické nášlapy, které mohou mít různé rozměry i podobu.

V případě dřeva se k tomuto účelu často využívají dubové trámy. V zahradě má své místo také kov, který je odolný a praktický, jeho cena je však výrazně vyšší. Přestože je v současné době stále oblíben hlavně corten (slitina s typickou rezavou patinou), často se využívá také ocel nebo měď (např. v podobě uměleckých děl).

Zaplňte ji rostlinami
Městská výsadba má tendenci opakovat v určitých intervalech násobky jedné odrůdy. Trávy a stálezelené rostliny jsou v moderních prostorách oblíbené, protože vypadají dobře během celého roku a zjednodušují barevné schéma. V malé zahradě bude elegantním řešením vertikální pěstování. Ať už si pořídíte závěsné květináče, policové stojany, nebo police připevníte rovnou na plot či stěnu, rozhodně se dostatečně obklopíte flórou a rostlin vtěsnáte do vertikální zahrady výrazně více než na klasický záhon. Pokud máte malý prostor, nesnažte se na pozemek toho natlačit příliš mnoho. Namísto toho se zaměřte na několik větších kousků, například na dvojici menších dřevin, které šetří místo ve velkých květináčích, nebo si vytvořte jednu mohutnou zelenou stěnu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram