Práce z domova – trend plný nevyužitého potenciálu

Uběhly už dva roky ode dne, kdy nám světová pandemie změnila život. Začali jsme se vyhýbat veřejným místům a kancelářím a svůj život jsme kompletně přesunuli domů. A ať se nám to líbí nebo ne, jde o dlouhodobý trend, který s námi zůstane – ve formě hybridní práce nebo trvalého home-office. Proto je vhodné položit si otázku: jak si zpříjemnit a zkvalitnit pracovní dny strávené doma?

Někdo by možná řekl, že dva roky jsou dostatečně dlouhým obdobím pro to, aby si všichni lidé, kteří pracují na home-office, zařídili své pracovní místo. Ale není to úplně tak, mnozí z nás stále podvědomě vnímají hybridní možnosti práce jako dočasné. Ale pandemie právě poukázala na flexibilitu většiny kancelářských povolání. „V roce 2021 jsme připravili průzkum, kterého se zúčastnilo více než 15 000 respondentů v 16 zemích na třech kontinentech. Ten poukázal na několik zajímavých faktů; například na to, že více než polovina dotázaných nyní na pravidelné bázi pracuje z domova – čtyři nebo pětkrát týdně,” říká Zdeněk Okáč ze společnosti VELUX. Jedná se o vysoké číslo, které otevírá důležité téma: jak si lze vytvořit dokonalé pracovní prostředí doma tak, aby vám práce šla od ruky a abyste zároveň nepřišli o svůj work-life balance.

Prioritou je denní světlo
„V ideálním případě je vhodné zvolit pro práci speciální místnost a pokud to není možné, tak alespoň část místnosti, která plní jiný účel. Je důležité opticky oddělit své pracovní místo tak, abyste nepracovali na posteli, na které spíte nebo za stolem v kuchyni, kde připravujete svůj oběd nebo večeříte s rodinou,” doplňuje Zdeněk Okáč. Podle nejnovější studie společnosti VELUX respondentům záleží nejvíce v jejich domácí pracovně na denním světle, čerstvém vzduchu a vhodné pokojové teplotě.

Při výběru místa pro práci z domova je třeba zohlednit množství přicházejícího denního světla, které úzce souvisí s přívodem čerstvého vzduchu – právě tato kombinace se postará o vaše lepší soustředění a zvýšení produktivity. Home-office má mimořádně pozitivní vliv kromě pracovní i na osobní stránku respondentů. Nejvíce si cení pocitu větší svobody, většího množství volného času a zlepšení celkové kvality jejich života.

Ideální místo pro domácí pracovnu? Podkroví
V případě, že rekonstruujete nebo stavíte dům, myslete na to, že ideálním místem pro domácí pracovnu je podkroví. Je to také proto, abyste unikli ruchu každodenního života ve společenských místnostech. Ty se obvykle nacházejí v přízemí a dění v nich může být rušivým prvkem. „Podkroví má však několik dalších výhod. Do svého pracovního koutu nebo celé místnosti můžete umístit střešní okna, která do interiéru přivádějí více denního světla než fasádní, efektivněji jej provětrají a dodají mu naprosto rozdílnou atmosféru. Dokonce, díky současným technologiím odhluční dění v exteriéru a vy tak budete moci nerušeně pracovat,” vysvětluje Zdeněk Okáč.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram