Prodej firem aneb jak koupit novou společnost?

V podmínkách tržního hospodářství je naprosto normální, že se kapitálové společnosti čas od času rozprodávají po jednotlivých závodech. Není na tom nic zvláštního, protože vždy záleží na cíli konkrétního majitele, s nímž do podnikání vstupoval. Někdo totiž nemá zájem řídit mnohamilionový byznys po celý život, takže svou společnost raději přenechá jinému majiteli. Jak ale takový prodej firem probíhá?

Rozšíření aktivit

Hlavním důvodem, proč je prodej firem realizován, je snaha některých společností o rozšíření svých aktivit. Jedním z klíčových faktorů úspěchu je totiž tržní podíl. Čím větší procento daného trhu ovládáte, tím větší máte šanci na velice pěkné zisky. Bohužel tento proces neprobíhá vždy snadno, protože na prodej firmy často dohlíží příslušné úřady. Pokud totiž budete mít na trhu příliš velký tržní podíl, může hrozit vznik monopolu, což je v tržním hospodářství nepřípustné.

Na koho se obrátit?

Aktivní firmy na prodej pochopitelně nenajdete v běžných internetových inzerátech. Jejich majitelé se často obracejí na specializovanou poradenskou společnost, která zastřešuje firmy na prodej. Chcete-li tedy rozšířit své aktivity na trhu, není nic jednoduššího, než když se obrátíte na renomované poradce s konkrétní poptávkou. Samozřejmostí je sdělení vašich vizí a strategií, na základě nichž vám poradenská firma nabídne vhodnou společnost na prodej.

Kolik za firmu zaplatíte?

Firma na prodej pochopitelně nebude nabízena za nízkou cenu, protože její majitelé, respektive management chce na prodeji něco utržit. Na druhou stranu vy jako kupující chcete zaplatit co nejmenší cenu, protože chcete mít jistotu, že se investice vyplatí. I v tomto případě vám ovšem pomůže poradenská firma zabezpečující prodej aktivních firem. Za několik let zkušeností vyvinula objektivní metody ocenění, takže se nemusíte obávat, že zaplatíte neúměrně velkou sumu peněz.

Jestliže chcete rozšířit své aktivity, pak není nic jednoduššího, než si koupit část nebo rovnou celou fungující společnost. Takové investice rozhodně nebudete litovat.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram