Macron či Le Penová? Francouzi volí nového prezidenta

Prezidenta si vybírají také Francouzi, žijící v zahraničí. Takto byly seřazeny postery kandidátů v Santiagu v Chile.

V neděli v 8:00 se ve Francii otevřely volební místnosti. Voliči si v rámci prvního kola voleb budou vybírat nového prezidenta z 12 kandidátů až do 19:00, ve větších městech až do 20:00.

Voličská účast dosáhla do poledne 25,48 procenta, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Ve srovnání s minulými prezidentskými volbami z roku 2017 je o tři procentní body nižší.

Z uchazečů o prezidentské křeslo volila jako první v 9:00 současná starostka Paříže Anne Hidalgová. Z kandidátů, kteří jsou podle medializovaných průzkumů favority prvního kola, už volil levičák Jean-Luc Mélenchon ve městě Marseille a nacionalistka Marine Le Penová ve městě Hénin-Beaumont.

Odvolené mají už i antikapitalista Phillipe Poutou, komunista Fabien Roussel, kandidát krajní pravice Éric Zemmour a levičárka Nathalie Arthaudová. Současný prezident Emmanuel Macron by měl volit ve městě Le Touquet na severu Francie. Kromě něj ještě nevolili čtyři kandidáti – kandidát strany Odolajme! Jean Lassalle, bývalá ministryně školství Valérie Pécressová, pravičák Nicolas Dupont-Aignan a europoslanec Yannick Jadot.

Po uzavření téměř 900 volebních místností napříč Francií bude následovat sčítání hlasů. Média nebudou moci podle informací ministerstva vnitra psát o výsledcích až do 20:00, protože v případě neočekávaných událostí se může volební místnost ponechat otevřená o dvě hodiny déle. Moratorium se tak prodlužuje.

Pokud by některý z kandidátů získal více než polovinu všech hlasů zúčastněných voličů, druhé kolo by se nekonalo. Podle medializovaných průzkumů se však takový scénář neočekává. Do druhého kola, které je naplánováno na 24. dubna, postoupí první dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram