Setkání Zelenskyj – Putin tak brzy nebude, přednost má boj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během rozhovoru pro agenturu The Associated Press v Kyjevě na Ukrajině v sobotu 9. dubna 2022.

Nejdůležitější události

Invaze ruských vojsk pokračuje již 46. den
Setkání prezidentů Ukrajiny a Ruska není na pořadu dne

VIDEO: Nejefektivnější zbraně v ukrajinské válce.

Nejefektivnější zbraně v ukrajinské válce
Video vzniklo ve spolupráci s Mall.tv.

18:24 Letiště ve středoukrajinském městě Dnipro bylo zcela zničeno během nejnovějšího ostřelování ruskými silami, uvedl v neděli místní představitel, z jehož prohlášení cituje tisková agentura AFP. „Na letišti ve Dnipru došlo k dalšímu útoku, nic z něj nezbylo. Samotné letiště a infrastruktura kolem něj jsou zničeny. Rakety stále dopadají,“ uvedl na Telegramu šéf městské vojenské správy Valentin Rezničenko.

Dodal, že úřady se snaží objasnit informace o obětech. Podle jeho vyjádření se útoky na město, které leží na břehu řeky Dněpru, v neděli zintenzivnily.

Toto průmyslové město se zhruba milionem obyvatel je cílem ruských sil již od začátku vojenské invaze (24. února), ale rozsáhlá destrukce se mu zatím vyhýbala. Oznámení přichází v době, kdy Ukrajina, která odrazila ruskou ofenzívu na metropoli Kyjev, očekává obnovení útoků Kremlu ve východních a jižních částech země. (tasr, afp)

18:22 Ukrajinské matky si pochodem v Bratislavě připomněly oběti války. Upozornili na násilí, které se páchá na civilistech. Zdůraznili, že se dotýká i dětí, informovala o tom Lucia Szabová z iniciativy Znepokojené matky.

„Ukrajinské děti každý den umírají a my nemůžeme jen tak sedět a dívat se na to. Utekli jsme před válkou, ale to neznamená, že jsme slabé. Naši příbuzní bojují za naši vlast a také my chceme pomoci a bojovat, jak víme. I tím, že budeme upozorňovat na zločiny, které činí okupanti v naší domovině,“ vyjádřila se jedna z organizátorek pochodu Yulia Tupikina.

Pochod se uskutečnil v centru Bratislavy, účastníci šli z Rybního náměstí na Hlavní náměstí. Stojí za ním hnutí Pochod ukrajinských žen ve spolupráci se Znepokojenými matkami a iniciativou Mír Ukrajině. Podle organizátora se pochodu zúčastnilo přibližně 800 lidí. (tasr)

18:05 Rusko dnes nemá šanci vojensky ovládnout a udržet Ukrajinu, jeho šancí je pouze propaganda, uvedla na sociální síti prezidentka Zuzana Čaputová s tím, že tato propaganda je přítomna i na Slovensku, a to i mezi politiky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram