Velení ruských sil na Ukrajině přebírá generál se zkušenostmi ze Sýrie

Rusko reorganizovalo velení své vojenské operace na Ukrajině, kterou bude nyní vést ruský generál s rozsáhlými zkušenostmi s bojovými operacemi v Sýrii. Pentagon předpokládá, že Rusko mohlo ztratit až pětinu své bojové síly v porovnání se začátkem invaze na Ukrajinu a potřebuje nové lidi.

Nejdůležitější události

Invaze ruských vojsk pokračuje již 45. den
Ruské jednotky podle Britů nabírají síly a zásoby v Rusku a Bělorusku

22:04 Objevení těl mrtvých civilistů v ukrajinských městech „natrvalo poskvrnilo“ pověst ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl v sobotu během návštěvy Kyjeva britský premiér Boris Johnson. „To, co Putin udělal na místech jako Buča a Irpin, jsou válečné zločiny, které natrvalo poskvrnily jeho pověst i pověst jeho vlády,“ řekl Johnson, stojící po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Johnson je zatím posledním evropským lídrem, který během tohoto víkendu navštívil Kyjev poté, co byla ve více městech, odkud ustoupila ruská armáda, objevená těla civilistů. Johnson vyzdvihl Ukrajinu za to, že „vzdoruje nepřízni osudu“ a odrazila ruskou ofenzívu na metropoli Kyjev.

„Rusové byli přesvědčeni o tom, že Ukrajinu pohltí během několika dní a že Kyjev padne za několik hodin do rukou jejich armády. Krutě se však mýlili,“ dodal britský premiér.

Johnson po rozhovorech se Zelenským přislíbil Ukrajině britská obrněná vozidla a protilodní rakety. Zelenskyj vyzval Západ, aby následoval příklad Británie a poskytl Ukrajině vojenskou pomoc a uvalil na Rusko další sankce. (afp, tasr)

20:55 Ukrajina v sobotu uskutečnila třetí výměnu zajatců s Ruskem, díky které se dostalo na svobodu 12 ukrajinských vojáků a 14 civilistů, oznámila místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Počet zajatců, které si mezi sebou dvě strany za více než šest týdnů od ruského útoku předaly, přesahuje 200.

Vicepremiérka neprozradila, kolik bylo na oplátku propuštěno Rusy, při předchozích dvou výměnách ale byly počty na obou stranách stejné. Minulý pátek si Ukrajinci s Rusy v Záporožské oblasti předali po 86 vojáků, o týden dříve šlo ze zajetí deset ukrajinských vojáků výměnou za deset ruských. Dříve také Ukrajina vyměnila devět ruských branců za uneseného starosty Melitopolu Ivana Fjodorova.

Kyjev na začátku tohoto týdne oznámil, že drží v zajetí 600 ruských vojáků. Vereščuková v této souvislosti uvedla, že pro ně bude třeba postavit speciální tábor, který by měl odpovídat normám mezinárodního práva. (čtk)

19:48 Rakouský kancléř Karl Nehammer během sobotní návštěvy Kyjeva, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, řekl, že očekává další sankce Evropské unie vůči Rusku. Zároveň hájil nesouhlas své země s přerušením dodávek ruského plynu.

Nehammer na tiskové konferenci řekl, že „budeme pokračovat v posilování sankcí v rámci Evropské unie, dokud se válka nezastaví“, a že balík sankcí uvalených tento týden „nebude poslední“. Uznal, že „pokud lidé umírají, každá sankce je stále nedostatečná“.

Rakousko, které je vojensky neutrální a není členem NATO, získává většinu plynu z Ruska a je jednou ze zemí, které se zastavení dodávek brání. Nehammer na tiskové konferenci řekl, že sankce EU jsou stále „přesnější“, ale „sankce jsou účinné, když zasáhnou ty, proti kterým jsou namířeny, a neoslabují ty, kteří sankce uvalují proti tomu, kdo vede válku“.

Nehammer také avizoval, že zaměstnanci rakouského velvyslanectví se ze západní Ukrajiny vrátí do Kyjeva. „Jelikož se situace kolem Kyjeva už trochu stabilizovala, tým rakouského velvyslanectví obnoví svou práci v ukrajinském hlavním městě,“ řekl Nehammer a dodal, že je to znak „plné podpory Rakouska pro Ukrajinu v těchto velmi těžkých časech“. Zaměstnanci rakouského velvyslanectví byli na začátku války přesunuti do Užhorodu. (ap, tasr)

19:27 Britský premiér Boris Johnson po překvapivé sobotní návštěvě Kyjeva, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, oznámil, že Spojené království připravuje nový balíček finanční a vojenské pomoci pro Ukrajinu.

„Dnes jsem se setkal v Kyjevě s mým přítelem prezidentem Zelenským v rámci projevu naší neochvějné podpory ukrajinskému lidu. Připravujeme nový balíček finanční a vojenské pomoci, který je důkazem našeho závazku v boji jeho země proti barbarské kampani Ruska,“ napsal Johnson na Twitteru.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram