Venkovní byt? Přesto by se dala nazvat krásná zahrada s kuchyní, která rozšířila obytný prostor bytovky

Rozšíření obytného prostoru v nestandardní bytovce poskytl „venkovní byt“, jehož součástí je i snad nejkrásnější „místnost“ z celého domu – se stropem z modrého nebe.

Tři zelené místnosti

Poměrně úzkou terasu/zahradu (cca 100 m2) se podařilo rozdělit na tři funkční zóny: obývací část s kuchyní, ambientní koutek s lavicí schovaný za muchovníky a dětský koutek s pískovištěm. Všechny části doplňuje hustá zeleň, která zároveň slouží jako oddělovací prvek jednotlivých „zelených místností“. Rostliny zjemňují také přísné stěny sousedních domů.

Moderní venkovní zahrada s kuchyní
Venkovní kuchyně je vybavena linkou s korpusem z betonu, kterému nevadí výkyvy teplot ani déšť. Sám o sobě působil příliš tvrdě, a tak ho doplnila dubová dvířka. Ve středu linky je plynový gril, který doplňují odkládací plochy a dostatečný úložný prostor ve skříňkách. Zdroj: Flera

Důležité detaily

Terasa/zahrada je zčásti kryta pergolou, která má střechu z bezpečnostního skla. Zajistila se tak ochrana před deštěm a zároveň se zabrání pronikání hluku do bytů na vyšších patrech. Stínění pergoly má automatické ovládání.

Na chodníky byly použity velkoformátové betonové dlaždice. Dřevěné šlapáky příjemně zjemňují tvrdý dojem zpevněných ploch, vedou kroky a pohledy zahradou a příjemně propojují terasu se zbytkem prostoru. Celá zahrada je vybavena automatickou závlahou, která má několik okruhů. Každodenní zálivku potřebuje trávník, méně vody vyžadují muchovníky, nádoby na střešní zahradě a štěrkové záhony.

Moderní venkovní zahrada s kuchyní
Zpevněná plocha terasy plynule navazuje na obývací část domu. Je vyrobena z masivního dubu bez drážek na lícové straně a je osazena na konstrukci z hranolů ve štěrkovém lůžku. Na přání majitelů vznikl také vnější trávový koberec.

Majitelé se rádi obklopují kvalitními a vkusnými věcmi, zároveň se nebojí výrazných barev a neobvyklých tvarů. Velké barevné žárovky dodaly prostoru mladistvý šmrnc.

Tři otázky pro architektku

Jaké bylo zadání majitelů?

Venku měl vzniknout další „byt“ – multifunkční prostor, jehož srdcem bude zahradní kuchyně. Dalším požadavkem bylo vytvořit prostor pro
děti – dočasné pískoviště, dokud nevyrostou. Jelikož se zahrada/terasa nachází u bytového domu, bylo nutné se důrazně oddělit od sousedů shora i ze stran.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram