Víte, že za den máme až 60 000 myšlenek: Jak je uspořádat a nezbláznit se

Naše mysl se nikdy nezastaví. Výzkumy ukazují, že denně vyprodukujeme přibližně 60 000 myšlenek. Samozřejmě, ne všechny jsou dobré a prospěšné. Jak je regulovat, abychom nevyhořeli či nezbláznili se?

Počet myšlenek, které nám denně zaplavují mysl, souvisí s tlakem společnosti. Ten nás nutí být neustále na pozoru, zaneprázdněn a vnímat mnoho věcí najednou. Víme, že mnohé z těchto myšlenek nejsou produktivní, ale přesto děláme jen velmi málo pro to, abychom je regulovali. Jednoduše, necháme mysl pracovat a ani se nenadějeme a topíme se v minulosti nebo spekulujeme, zda stresujeme nad budoucností. Tyto myšlenky nás vezmou kamkoli, ale unesou nás z toho, co je nejdůležitější – z přítomného okamžiku.

Jak trénovat mysl?
Dobrou zprávou uprostřed tohoto myšlenkového chaosu je fakt, že všichni máme schopnost být přítomnější, bdělejší a vědomější. Způsobem, jak toho dosáhnout, je cvičení všímavosti. Jak jsme naznačili, mysl často produkuje myšlenky, které se pojí s minulostí nebo naopak s budoucností. To znamená, že uniká z přítomného bodu a my nejednou s ní. Můžeme ji však vycvičit tak, aby se „uvolnila“ a netvořila další nekonečný chaos v našich hlavách.

Cvičení všímavosti
Díky cvičení všímavosti dokážete ovládat náhodné myšlenky a budete neustále v přítomném okamžiku. Jak? Pro začátek je nejdůležitější soustředit se na svůj dech. Když se totiž zaměříte na dech, spojíte se s přítomností a dokážete se hlouběji, a tedy i soustředěněji podívat na to, co v daném momentě skutečně cítíte. Všímavost vám připomíná, že jste tady právě v tomto momentě. V tomto stavu jasněji vnímáte vývoj vašeho života a zároveň se osvobodíte od emocionální zátěže.

Jezte pomaleji a ochutnávejte každý kousek, aniž byste spěchali. Udělejte si čas na klidnou procházku a pozorně sledujte zvuky a vůně kolem vás. Když si uděláte čas na jednoduché pozorování, uvidíte mnohem víc, než když jste zaneprázdněni přemýšlením o tom, co musíte udělat dál.

4 tipy, jak trénovat všímavost:
Stopněte zaneprázdněnost mozku

Mysl je ráda zaneprázdněná, přímo si libuje v aktivitě a rozptýlení. Naučte se ji čas od času ztišit. Soustřeďte se na svůj dech, uvědomujte si jej. Je to druh meditace, která vám umožňuje spojit se s celistvostí uvnitř sebe sama, najít vaše skutečně já. Navíc, toto cvičení můžete provádět kdykoli a kdekoli.

Zůstaňte přítomni a bez emocí

Emoce – hněv, smutek, nejistota, často odklánějí myšlenky od přítomného okamžiku. Zbavte se jich. Řekněte si: „Zvládnu to. Nemám se čeho bát.“ Když přeřadíte silné emoce na neutrál, otevřete se novým výzvám a nebudete tát v bludném kruhu.

Vnímejte svět kolem sebe

Najděte si čas na to, abyste se dívali kolem sebe otevřenýma očima. Uvidíte mnohem víc, než když budete zaneprázdněni přemýšlením o tom, co máte nebo nemáte dělat dál, případně, kde jste v minulosti udělali chybu.

Například, když stojíte na červené, poohlédněte se kolem, pozorujte, co se děje na ulici, či ve druhém autě. Je to důležité pro vyvážení každodenní rutiny práce, domácích povinností, péče o děti. Tak zabráníte tomu, aby vaše mysl byla v režimu autopilota a odtáhla vás ne zrovna produktivním směrem.

Přerušte podvědomou rutinu

Mnoho z nás každý den funguje automaticky – rutinně. Naučíte-li se však praktikovat všímavost, budete schopni žít svůj život v okamžiku, který existuje právě tady a teď, a to při plném vědomí a bdělosti. Najděte si čas na to, abyste zastavili tento automatický postup, snažte se napojit se na vlastní já a všímat si vlastních reakcí na to, co automaticky děláte. Upravte si povinnosti tak, abyste se lépe cítili a nezapomeňte na aktivní odpočinek, který vás vytrhne z ustavičného proudu valících se myšlenek.

Latest articles

Similar articles